Malec

Malec pamięta

Rozmiar tekstu:

UrbanRówno 68 lat temu, w nocy 28/29 września 1944 roku miało miejsce tragiczne wydarzenie, które  położyło ostatecznie kres działalności ppor. Stefana Jasieńskiego w przyobozowym Ruchu Oporu.

Tej nocy w Malcu nieopodal kapliczki podczas zorganizowanej przez Niemców obławy na działaczy przyobozowego Ruchu Oporu Urban został postrzelony, a następnie przewieziony do KL Auschwitz.

Jasieński przybył do Malca pod koniec lipca w celu dokonania rozpoznania sytuacji w terenie przyobozowym i możliwości wszczęcia walki zbrojnej przez Wojskową Radę Oświęcim (obozowy Ruch Oporu) w przypadku próby likwidacji przez hitlerowców KL Auschwitz – Birkenau.

Stefan Jasieński opuścił oświęcimską celę śmierci nr 21 pomiędzy 4 a 7 stycznia 1945 roku. W jakich okolicznościach zginął? Na to pytanie dotychczas nie udało się znaleźć odpowiedzi.

 

17 czerwca 2000 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęconą por. Stefanowi Jasieńskiemu, ufundowana przez Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych "Grom" im. Cichociemnych. Na miejsce tego pomnika wybrano kaplicę w Malcu, która jest miejscem historycznym, świadczącym o patriotyzmie i religijności mieszkańców Malca. Tam w czasie okupacji organizowano spotkania konspiracyjne i to nieopodal niej ujęty został Urban w nocy 28/29 września 1944 roku.

 Życiorys: Cichociemny por. Stefan Jasieński "Urban".