Malec

69 lat temu

Rozmiar tekstu:

KazekDokładnie 69 lat temu, w okolicach maleckiego parku, aresztowano Kazimierza Jędrzejowskiego - dowódcę oddziału Batalionów Chłopskich w rejonie Oświęcimia.

Aresztowano go przypadkowo 12 października 1943 roku w Malcu. Właśnie wrócił z kolejnej podróży. Tak aresztowanie relacjonuje świadek zdarzenia ,mieszkanka Malca, Maria Mitoraj

 

„Około 9 rano szłam rano po wodę do studni na dolinie. Zauważyłam wówczas dwóch żandarmów niemieckich idących do sklepu Tomasza Naglika. W tym samym czasie z domu Tomasza Tlałki wyszedł Kazimierz Jędrzejowski, którego znałam z widzenia i skierował się w stronę Osieka. Doszło do spotkania z Żandarmami, którzy zażądali od niego dokumentów. Jędrzejowski okazał je, a po chwili zerwał się do ucieczki. Wtedy żandarm o nazwisku Stefanowitz chwycił go z tyłu za marynarkę. Kazimierz chciał ją zrzucić, ale zaplątała mu się na ramionach. W tym momencie pospieszył Stefanowitzowi z pomocą drugi żandarm i obaj powalili Jędrzejowskiego na ziemię. Kiedy wracałam z wodą, Kazimierz leżał na ziemi zabłoconą twarzą, a żandarmi krępowali mu ręce”.

Lata nie zatarły pamięci o Kazimierzu Jędrzejowskim. W parku obok boiska sportowego, stoi pomnik – obelisk ku jego czci. Pomnik ten wzniosło społeczeństwo z dobrowolnych składek. Kilka tysięcy ludzi ściągnęło do Malca na uroczyste odsłonięcie pomnika w dniu Święta Ludowego 1964 roku. Sztafeta Koła Związku Młodzieży Wiejskiej z Malca podeszła pod pomnik i ustawiła urnę zawierającą prochy z oświęcimskiej ziemi. Uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Oświęcimiu imię Kazimierza Jędrzejowskiego otrzymał także park gromadzki. Obecnie Imieniem Kazimierza Jedrzejowskiego nazwana jest również ulica przebiegająca obok pomnika w Malcu, a także szkoła w jego rodzimej miejscowości Osieku.

Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem Kazimierza Jędrzejowskiego ps. "Kazek": Historia.