Malec

I Gminny Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Kęty - Malec 2014

Rozmiar tekstu:

W dniach 4 - 5 października 2014 r. Dom Ludowy oraz Świetlica Młodzieżowa Malcu stały się bazą dla I–szego Gminnego Zlotu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Kęty, zorganizowanego przez Zarząd Gminny ZOSP RP, Ochotniczą Straż Pożarną w Malcu oraz MDP OSP Malec. W Zlocie uczestniczyło niemal 90 druhów i druhen z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z sześciu jednostek OSP Gminy Kęty oraz gościnnie drużyna MDP OSP Porąbka.

 

Już od 7:00 trwało zakwaterowanie i przyjmowanie jednostek. Na zbiórce porannej oficjalnie otwarto Zlot. Nasi młodzi adepci pożarniczej sztuki rywalizowali w kilkunastu konkurencjach takich jak: tor przeszkód i ćwiczenia sprawnościowe, ćwiczenie bojowe z rozwinięciem linii gaśniczej, musztra, ratownictwo wysokościowe, ratownictwo medyczne czy ratownictwo wodne. Poza konkurencjami sprawnościowymi nasi młodzi strażacy w przygotowanym teście musieli wykazać się rozszerzoną wiedzą pożarniczą. Bardzo ważnym elementem naszego współzawodnictwa była nauka Hymnu ZOSP RP pieśni „Rycerze Floriana”, który każda drużyna, tuż po wspólnej kolacji przedstawiła we własnej aranżacji na deskach sceny Domu Ludowego. Również pierwszego dnia gościli na Zlocie strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Oświęcimiu, którzy zaprezentowali możliwości strażackiego podnośnika. Miłym akcentem sobotniego wieczoru było spotkanie z Prezesem Honorowym ZOSP RP Gminy Kęty druhem Janem Christem, który przybliżył naszej młodzieży historie gminnych jednostek oraz druhem Prezesem Bolesławem Pawiem, który przybliżył młodym struktury strażackie. Na koniec dnia wspólna kolacja, podczas której rozdano uczestnikom Zlotu pamiątkowe koszulki.

Nie był to jednak koniec zajęć, gdyż drużyny wg. rozlosowanej kolejności pełniły całonocną wartęprzy Związkowej Fladze ZOSP RP przedmiejscem skoszarowania. Nocna warta pełniona była honorowo, zgodnie z regulaminem,przezumundurowanych w nomexydruhów MDP. Wielkie zaangażowanie i zapał wartowników niejednokrotnie zaskoczyłi to bardzo opiekunów Zlotu. Emocje związane z nocną wartą sięgały zenitu,były tak wielkie, że już dziś wśród naszych jednostek OSP krąży legenda pt. „A jak to z Flagą Związkowąw Malcu było…”

Niedzielę rozpoczęła poranna zaprawa, po której zwarta kolumna, prowadzona przez poczet sztandarowy OSP Malec udała się na poranną Mszę Świętą. Po śniadaniu uczestnicy Zlotu udali się z wizytą do Komendy Powiatowej PSP gdzie zapoznali się z pracą i wyposażeniem technicznym jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. W niedzielne popołudnie rywalizowano jeszcze w dwóch kategoriach tj. strzelaniu z markera paintballowego oraz z łuku. Dokładnie o godzinie 16:00 rozpoczęła się uroczysta zbiórka na podsumowanie i zakończenie Zlotu. Po zweryfikowaniu i podliczeniu punktów z kart startowych drużyn, okazało się że III miejsce zdobyła drużyna MDP OSP Bielany, II miejsce – MDP OSP Bulowice, a zwycięzcami okazała się drużyna gospodarzy – MDP OSP Malec. Wszystkim drużynom wręczono dyplomy i upominki a zwycięskie drużyny otrzymały także pamiątkowe puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów. Tradycyjne prażonki na które zaproszono również gości były ostatnim punktem I-szego Gminnego Zlotu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Kety –Malec 2014

Głównym celem i najważniejszym zamierzeniem organizatorów Zlotu była integracja naszych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. I to się udało! Byle tak dalej... Mamy tylko wielką nadzieję, że niebawem znowu się spotkamy, przecież przed nami II, III i kolejne Zloty MDP Gminy Kęty.

Organizatorzy dziękują Burmistrzowi Gminy Kęty za objęciem imprezy Honorowym Patronatem, młodzieży i opiekunom drużyn za sportową rywalizację, druhom OSP Kęty, OSP Kęty Podlesie i OSP Porąbka za pomoc w przygotowaniu konkurencji, sponsorom za wsparcie finansowe, ZHP Hufiec Kęty, LKS Zgoda w Malcu, KGW Malec, naszym paniom z kuchni za przygotowanie pysznych posiłków.

OSP Malec