Malec

Zawody w przyrządzaniu prażonek

Rozmiar tekstu:

Prażonki1 września 2012 roku w maleckim parku po raz pierwszy odbyły się „Zawody w przyrządzaniu prażonek” zorganizowane przez Sołtysa oraz Związek Młodzieży Wiejskiej z Malca.

Do rywalizacji stanęło 6 drużyn: Związek Młodzieży Wiejskiej z Malca, Szkoła Podstawowa z Malca, ZHP Malec, malecka Świetlica Młodzieżowa, Klub Seniora „Wrzos” działający przy maleckiej Świetlicy oraz drużyna „Radler”.

Podstawowe składniki takie jak ziemniaki, marchew, cebula, boczek, kiełbasa, olej i smalec zapewnili organizatorzy, a środkiem do uzyskania najsmaczniejszej potrawy było użycie własnych, unikalnych dodatków oraz sposób przyrządzania i duszenia prażonek.

Podczas gdy garnki stały jeszcze nad paleniskami można było wypić gorącą herbatę czy kawę oraz zasmakować słodkiego poczęstunku przygotowanego przez młodzież z ZMW Malec.

 

Konkurs o Puchar Sołtysa rozstrzygnięty został przez trzyosobową komisję w składzie: Burmistrz Gminy Kęty Tomasz Bąk, Sołtys Malca Andrzej Ostafin oraz Pani Dyrektor SP w Malcu Renata Łuszczek.
Każdy członek komisji otrzymał po jednej porcji od każdej drużyny i przyznawał punkty najwięcej najsmaczniejszej i stopniowo mniej aż do najmniej trafiającej w gusta.

Decyzją jury najsmaczniejsze prażonki w I „Zawodach o Puchar Sołtysa” przyrządziła drużyna Harcerzy.

Po zakończeniu konkursu przy ognisku zaczęło się wspólne degustowanie prażonek aż do późnego wieczora.

Organizatorzy pragną złożyć szczególne podziękowania drużynie „Radler”, która jako jedyna była drużyną „prywatną” i nie reprezentowała zrzeszonej organizacji, a składała się z mieszkańców Malca, Witkowic, Bulowic i Osieka.